Najdroższa kawa na świecie

Najdroższa kawa świata

Kopi Luwak jest często wymieniana jako najdroższa kawa na świecie, ale w rzeczywistości jest po prostu jedną z najdroższych kaw, niekoniecznie najdroższych. Kawa Luwak to jednak z pewnością jedna z najbardziej znanych luksusowych kaw. Oprócz niej istnieją inne kawy ziarniste, których cena może przyprawić o zawrót głowy. Poniżej przedstawiamy jedne z najdroższych kaw świata.

Kawa Kopi Luwak

Kopi Luwak to wyjątkowa kawa pierwotnie pochodząca z Jawy w Indonezji. Obecnie uprawiona jest także w innych regionach Azji południowo-wschodniej, chociażby w Wietnamie. Swoją sławę zawdzięcza wpisem do księgi rekordów Guinnessa w 2001 jako najdroższa kawa na świecie. Od 2001 minęło już jednak sporo czasu i obecnie są też inne ziarna kawy, które mogą walczyć o to miano. Kopi Luwak kosztuje w okolicach 600-700 dolarów za kilogram.

W Indonezji i innych krajach regionu od dawna powszechna jest kawa Arabika. Kopi Luwak powstaje dzięki zwierzęciu zwanym cywetą azjatycką. Cyweta lub łaskun palmowy, lokalnie nazywany Luwak, odżywia się owocami kawowca. Niestrawione ziarna kawowca są następnie zbierane z jego odchodów. Kawa pozyskiwana w ten sposób jest zatem dość droga, między innymi ze względu na proces i koszty utrzymywania plantacji oraz hodowli tych zwierzątek, których system trawienny przyczynia się do unikalności smaku i aromatu tego gatunku kawy.

Niestety Kopi Luwak, dzięki swojej cenie i popularności sprawia, że cywety są niejednokrotnie hodowane w ciasnych klatkach w bardzo małej i ograniczonej przestrzeni. Kopi Luwak w smaku wyróżnia aksamitny smak oraz nuty karmelu, czekolady i orzechów.

Indonezja słynnie od dawna z kawy i uprawiane tam ziarna to nie tylko Arabika, ale także Robusta. Kawy z Indonezji są lubiane i cenione przez wielu smakoszy tego napoju.

Czy Kopi Luwak to najdroższa kawa na świecie

Kawa Black Ivory

Kawa Black Ivory jest znacznie mniej znana niż Kopi Luwak, choć również pochodzi z południowo-wschodniej Azji, a dokładnie Tajlandii, oraz jest pozyskiwana z odchodów zwierzęcia. Tym zwierzęciem są jednak słonie.

Black Ivory Coffee to według wielu najdroższa kawa świata. Za kilogram tej kawy trzeba zapłacić ponad 2000 dolarów. Jej cena może zatem zwalić z nóg i z pewnością może być obecnie najdroższą kawą świata.

Najlepsze owoce kawowca, które rosną na wysokości ponad 1500 metrów są przywożone do prowincji Surin w Tajlandii, gdzie powstaje Black Ivory Coffee. Słonie, które konsumują wyselekcjonowane owoce kawowca i inne produkty, oparte o ich indywidualne upodobania (np. banany, ryż), trawią posiłek od 12 do 72h. Ziarna kawy są kolejno ręcznie zbierane z ich odchodów i suszone na słońcu.

Smak tej kawy posiada wyczuwalne nuty kakao, tytoniu, trawy i wiśni. Jest bardzo delikatna i ziarna w procesie produkcji tracą gorzki smak.

Kawa Geisha Panama

Kolejna kawa, która jest znana przede wszystkim prawdziwym miłośnikom tego aksamitnego napoju, to Geisha Panama. Przez lata nie była dość popularna oraz nie odznaczała się wyjątkowymi walorami smakowymi. W 2019 ziarna tej odmiany kawy zostały sprzedane na aukcji w Dubaju po cenie 10 000 dolarów za kilogram. Jest to najdroższa kawa świata sprzedana do 2021 roku.

Pochodzenia tej kawy można poszukiwać w Afryce, na wyżynach Etiopii i okolic miasta Gesha, na początku XX wieku. Stamtąd trafiła do Ameryki Środkowej, na Kostarykę i do Panamy. O ile kawa Gesha jest uprawiana w różnych miejscach, to właśnie Panamie zawdzięcza swój fenomen. Znana pod nazwą Geisha Panama, po raz pierwszy jej odmiany zostały być hodowane w warunkach ponad 1500 metrów n.p.m. w regionie Boquete, w Panamie. Panujące tam warunki okazały się strzałem w dziesiątkę i wydobyły nie spotykane wcześniej w tej odmianie walory smakowe.

Kawę gatunku Gesha lub Geisha możemy kupić w cenie detalicznej, dużo taniej (od około 50 dolarów za kilogram), ale pamiętajmy, że nie każda pochodzi z Panamy z regionu Boquete. Ta hodowana przez rodzinę Peterson z tego panamskiego regionu, odznacza się unikalnym słodkim smakiem i aromatem nut kwiatowych, jaśminu, czekolady, miodu oraz czarnej herbaty i jest bardzo wysoko ceniona wśród koneserów i branży.

Kawa Finca El Injerto

Próbując znaleźć najdroższą kawę świata, nie sposób nie wspomnieć o kawie Finca El Injerto, której cena to średnio około 1000 dolarów za kilogram. Ta plantacja w Gwatemali uprawiana przez rodzinę Aguirre, posiada w ofercie wyjątkowe smaki i aromaty doceniane na całym świecie.

Kawa z Gwatemali posiada wysoką renomę w kawowym świecie. Finca El Injerto to najbardziej ceniona plantacja w tym środkowo-amerykańskim kraju. Ich różne odmiany, dzięki wyjątkowym warunkom klimatycznym, wysokiej jakości procesom upraw, cechują się wyjątkowym smakiem.

Uprawiane w Finca El Injert gatunki takiej jak Pacamara, Geisha, Caturra, mają bardzo szerokie spektrum doznań i walorów smakowych. Jedna z ich flagowych kaw – Gwatemala Finca El Injerto Pacamara Natural, posiada bogaty owocowy aromat z nutami wina, winogron, brzoskwini, śliwek, masła, karmelu, orzechów, soli morskiej i czekolady.

Dobra kawa nie musi być najdroższa

Najdroższa kawa świata to z pewnością ciekawostka. Na pytanie czy jest warta swojej ceny nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Filiżanka takiej kawy z pewnością może być ciekawym doświadczeniem dla prawdziwych koneserów. Jej cena najczęściej wynika ze skomplikowanej produkcji kawy, ograniczonych możliwości uprawy, wysokiej kontroli jakości i małej dostępnej ilości na całym świecie, której roczna produkcja to często tylko kilkaset kilogramów rocznie.

Pijąc filiżankę kawy na co dzień, wybierzemy raczej coś bardziej przyziemnego. Aromat i smak kawy, który lubimy, to często indywidualne upodobania i warto próbować rożnych ziaren oraz mieszanek pochodzących z różnych zakątków świata, żeby odkrywać nowe smaki. Odwiedź sklep z kawą ziarnistą Oldschool Coffee, gdzie znajdziesz popularne kawy z Brazylii, Gwatemali, kawy z Peru i innych regionów, które z pewnością zaspokoją podniebienia kawoszy.