Kawa z cytryną

Kawa z cytryną i prozdrowotne wlaściwości

Wiele osób rozpoczyna dzień od filiżanki kawy. Sama kawa może przyjmować różne formy, np. popularność zdobyła tzw. kuloodporna kawa. Inni są zwolennikami wypicia szklanki ze świeżo wyciśnięta cytryną. Oba rozwiązania mogą przynosić korzyści zdrowotne.

A co jeśli połączymy oba te napoje i wypijemy kawę z cytryną? Czy połączone moce kawy i cytryny przyniosą nam jakieś korzyści?

Kawa i cytryny

Historia kawy i kultura jej picia sięga odległych czasów. Obecnie kawa jest jednym z najczęściej spożywanych napoi na świecie. Kawę uzyskuje się z ziaren kawowca a o właściwościach i zaletach jej picia napisano już wiele artykułów. Kofeina i kwas chlorogenowy CGA wyrózniają się na tle setek innych zawartych w kawie biokomponentów i substancji.

Tymczasem cytryny to jedne z najczęściej uprawianych owoców cytrusowych na świecie. Znane są od wieków i są bardzo cenione za swoje właściwości lecznicze oraz zawartość witaminy C.

Zarówno kawa, jak i różne owoce cytrusowe, w tym cytryny zawierają wysoki poziom antyoksydantów, czyli przeciwutleniaczy, które pomagają chronić nasz organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.

Niektórzy sugerują, że łącząc moce tych dwóch składników, czyli łącząc kawę z cytryną, poprzez dodanie soku ze świeżo wyciśniętej cytryny do filiżanki czarnej kawy, możemy dostarczyć swojemu organizmowi wielu korzyści.

Kawa z cytryną i korzyści zdrowotne

Aby zrozumieć, czy picie kawy z cytryną może przynieść dodatkowe korzyści zdrowotne, warto rozważyć te dwie kwestie niezależnie.

Korzyści zdrowotne kawy

Na temat kawy i jej korzyści zdrowotnych powstało wiele badań i artykułów. Spośród najczęściej wymienianych korzyści wymienia się obniżone ryzyko zachorowania na niektóre typy nowotworów, niższe ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2, choroby Parkinsona, choroby Alzheimera, a także chorób serca i wątroby.

Ponadto, kawie przypisuje się właściwości pobudzające dzięki zawartości kofeiny. Regularne spożywanie kawy przyspiesza także metabolizm, co może pomagać w utracie wagi. Kawa może także pomagać w redukcji odczuwanego bólu mięśniowego powstałego w wyniku zmęczenia po treningu.

Cytryna i benefity dla zdrowia

Cytryny to świetne źródło witaminy C i flawonoidów, które są silnymi przeciwutleniaczami. Ich spożycie jest skorelowane z niższym ryzykiem zachorowań na raka i rożne infekcje. Witamina C i flawonoidy pomagają wzmocnić układ odpornościowy organizmu oraz chronią także przed chorobami serca i układu krwionośnego.

Kawa z cytryną – jak działa?

Upowszechniło się kilka mitów na temat spożycia kawy z cytryną. O ile każde z nich osobno z pewnością przynosi wiele korzyści zdrowotnych, nie oznacza, to że łącząc oba składniki, uzyskamy dodatkowe benefity z ich spożycia.

Czy kawa z cytryną może pomóc w utracie tkanki tłuszczowej?

Nie ma żadnych badań naukowych, które potwierdziłyby wpływ na odchudzanie. Jak wspomnieliśmy wcześniej samo picie kawy może mieć wpływ na przyspieszony metabolizm a także właściwości pobudzające kofeiny mogą pomagać w wytężonym wysiłku fizycznym. Nic jednak nie wskazuje na to, że połączenie kawy z cytryna przynosi jakieś dodatkowe korzyści w spalaniu tłuszczu w organizmie.

Czy kawa z cytryną może złagodzić bóle głowy?

Ponownie nie ma żadnych badań, które by potwierdziły taki zbawienny wpływ na dokuczający nam ból głowy. Co więcej sama kawa może wpływać różnie na każdego. W przypadku niektórych kofeina może wzmagać bóle głowy, a w innych przypadkach jej działanie może być odwrotne.

W przypadku wysokiego ciśnienia bóle głowy mogą zwiększać natężenie. Część badań sugeruje, że u części osób kofeina może wzmacniać efekty działania leków przeciwbólowych stosowanych przy bólach głowy i migrenach.

Czy kawa z cytryną wpływa na zdrowie skóry

To kolejny mit, który jest powszechny. Nie są znane żadne dowody, które by wskazywały, że picie kawy z cytryną przynosi dodatkowe benefity zdrowotne dla naszej skóry.

Jakkolwiek samo picie kawy lub cytryny a także ich mieszanki może przynosić korzyści. Witamina C jest powiązana z produkcją kolagenu, który jest niezbędny dla zdrowej skóry a zawarty w kawie kwas chlorogenowy prawdopodobnie wspomaga przepływ krwi i pomaga odżywiać skórę i inne narządy wewnętrzne. Ich wspólna mieszanka nie wzmacnia jednak dodatkowo żadnego z tych efektów.

Kawa z cytryną: werdykt

Dodanie soku z cytryny do kawy z pewnością nie zaszkodzi i uzupełni kawę o dodatkowe składniki odżywcze, natomiast nie ma żadnych dowodów na to, że ich połączenie przynosi jakieś dodatkowe korzyści.

Z pewnością jednak warto pić sok z cytryny oraz kawę. A to czy warto je ze sobą łączyć to już bardziej kwestia smaku i osobistych preferencji. Jeśli lubisz smak cytryny i kawę możesz dodać odrobinę do filiżanki espresso, żeby nadać jej naprawdę orzeźwiającego charakteru.