Kawa na prezent świąteczny – czy to dobry pomysł?

Kawa na prezent świąteczny

Święta za pasem, a to oznacza, że zaczął się niezwykle gorący okres. To właśnie teraz w głowach ludzi na całym świecie zaczyna się coroczny mętlik i lawina pytań. Co komu kupić pod choinkę? Czy ma już to, czy tamto? A może po prostu coś pysznego zamiast wymyślnego, ale niekoniecznie trafionego upominku? My mamy na to wszystko bardzo proste rozwiązanie pod równie nieskomplikowanym hasłem. Po prostu kawa na prezent świąteczny. Aromatyczna kawa ziarnista na święta jako prezent ma wiele zalet.

Kawa na prezent świąteczny – dlaczego warto?

Szacuje się, że ok. 80% dorosłych osób spożywa kawę regularnie. To dzisiaj zdecydowanie najpopularniejszy napój na świecie i z pewnością bardzo mile widziany w każdym domu. Wobec tego możemy bezpiecznie założyć, że kupno kawy na prezent świąteczny dla bliskiej osoby, z pewnością spotka się z dużą wdzięcznością i zadowoleniem. Tym bardziej, że dzisiaj kawa może być prezentem nie tylko praktycznym, ale także efektownym. Nie jesteśmy bowiem zmuszeni do kupowania nudnych ziaren nie do końca wiadomego pochodzenia z oferty dużych korporacji. Kawa na prezent dla kawosza, to świetny pomysł i mamy do dyspozycji wiele możliwości.

Rynek kawowy kieruje się dzisiaj w stronę craftowości (czego dowodem jest chociażby Oldschool Coffee), dzięki czemu możemy spróbować kawy z różnych stron świata, a co za tym idzie – o pełnej palecie smaków i aromatów. W dodatku – a to bardzo ważne, jeśli rozważasz zakup kawy na prezent świąteczny – craftowe ziarna są zwykle bardzo ładnie zapakowane, gwarantując elegancję i bardzo ciekawe wrażenie nie tylko smakowo – aromatyczne, ale także wizualne.

Arabica – idealna kawa na prezent świąteczny

No dobrze, skoro już wiemy, że aromatyczna kawa na prezent świąteczny stanowi dobry pomysł, należy zastanowić się, jaką kawę na święta wybrać w tym celu. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z kawowym koneserem, czy raczej niedzielnym kawoszem, na prezent zawsze lepiej wybrać stuprocentową Arabikę.

Dlaczego? To przede wszystkim kwestia smaku – aromatyczna kawa Arabica jest w niego znacznie bogatsza, łatwiej rozróżnić w niej poszczególne nuty, a przy tym pozbawiona jest charakterystycznej kwasowości i goryczy Robusty. Wiąże się to również z mniejszą zawartością kofeiny. I choć jednym z oczekiwanych rezultatów picia kawy, jest pobudzenie i zastrzyk energii, ten towarzyszący Robuście często bywa zbyt mocny, a co za tym idzie – nieprzyjemny. A przecież kupując kawę na prezent świąteczny, chcemy sprawić komuś nieskazitelną przyjemność, prawda?

Jak wybrać kawę na prezent świąteczny?

Odmian Arabiki są oczywiście setki i tutaj warto już mieć jakąś wiedzę odnośnie upodobań smakowych obdarowywanej osoby. W każdej z tych kaw da się odnaleźć różne nuty – od orzechowych, przez karmelowe po owocowe. Jeżeli wiesz, że bliska ci osoba żywi szczególną sympatię do którejś z nich, możesz śmiało wybrać kawę na święta, w której ta nuta jest dominująca.

Jak to sprawdzić? W przypadku kaw dostępnych w sklepie kawowym Oldschool Coffee, wszystkie nuty wypisane są na opakowaniu. Drugim kryterium, jakie może być pomocne przy wyborze idealnej kawy na prezent świąteczny, jest kraj jej pochodzenia. Być może bliska ci osoba ma świetne wspomnienia z wycieczki do Brazylii, albo fascynuje się kulturą Indii? Wybierz dla niej ziarna z tych krajów!

Trzecią, bardzo ważną rzeczą, którą trzeba wziąć pod uwagę, jest sposób przyrządzania kawy przez obdarowywaną osobę. Niektóre kawy ziarniste bardziej pasują do ekspresu, a inne do alternatywnych metod parzenia. Kawa ziarnista zależnie od sposobu przygotowania może smakować inaczej. Na szczęście, jeśli nie masz możliwości sprawdzenia tego, istnieją również odmiany bardzo uniwersalne, a sklepowi eksperci z pewnością posłużą swoim doświadczeniem przy dokonywaniu wyboru.

Jak zapakować kawę na prezent świąteczny?

Dobre palarnie kawy (takie jak nasza ;)) są świetnie przygotowane do sytuacji, w których klienci kupują kawę ziarnistą nie na własny użytek, ale z przeznaczeniem na upominek. Wobec tego, mają w swojej ofercie zestaw prezentowy kaw, które zapakowane są w efektowne pudełka.

Zwykle można w środku znaleźć kilka (np. cztery) różne rodzaje kaw, co również jest bezcenne w przypadku kupowania kawy na prezent świąteczny. W ten sposób wręczamy bliskiej osobie pełną paletę doznań smakowych, którą będzie się mogła cieszyć znacznie dłużej. Takie pudełko wygląda schludnie i godnie samo w sobie, ale można je również ozdobić wstążeczką, zawinąć w papier prezentowy lub umieścić w torebce – razem z np. słodyczami lub większym prezentem. 

Reasumując – kawa to idealny prezent świąteczny i nie ma co do tego żadnych wątpliwości! Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze idealnych ziaren dla osoby, którą chcesz obdarować, skontaktuj się z nami. Chętnie pomożemy!